robokadeh@gmail.com
۱۴۰۰/۰۶/۰۷ - توسط مدیر سایت

مفاهیمی که در تحلیل تکنیکال با آن مواجه می شویم

عنوان اصلی محتوا: مفاهیمی که در تحلیل تکنیکال با آن مواجه می شویم

کلمه کلیدی اصلی تحلیل تکنیکال

کلمه کلیدی مرتبط

خلاصه محتوا (50 تا 70 کلمه) با توجه به گستردگی مفاهیمی که در تحلیل تکنیکال وجود دارد در این متن نیز به این موضوع پرداخته شده است زیرا لازمه ساخت انواع ربات برای معامله کردن، داشتن دانش روز و مفهومی می باشد. همچنین برخی منابع مهم در این خصوص نیز معرفی و پیشنهاد شده اند. سایت خانی فایننس نیز معرفی شد.


مفاهیمی که در تحلیل تکنیکال با آن مواجه می شویم

گاهی اوقات زمانی که افراد در بورس به معامله مشغول هستند، با مواردی مواجه می شوند که برایشان تامل برانگیز است. یعنی فرد دچار مشکل می شود. قیمت کف و سقف و ناگهان بسته شدن قیمتها. این موارد نکات آموزشی است که بر اساس قوانین بورس و تجربه به دست می آید. وقتی به سایت مدیریت بورس مراجعه می نماییم، اطلاعات آماری متنوعی دیده می شود که گاهی فهم برخی از آنها و تفاوت آنها می تواند به عنوان راهنمایی برای سهامداران باشد تا بتوانند در روزهای بعد معامله بهتری را رقم بزنند. آخرین قیمت معامله و قیمت پایانی سهم دو موضوع متفاوت است و یکی از این موارد اشاره شده می باشد. قیمت پایانی در پایان روز معاملاتی کشف شده و در ابتدای روز بعد به عنوان قیمت آغازین در نظر گرفته می شود. یعنی قیمتی که سهام با آن قیمت بسته شده است. با توجه به این که تغییرات قیمتی سهام در روز مبادلاتی در محدوده 5 درصد کاهش و یا افزایش قرار دارد، لذا در صورتی که حجم مبنای در نظر گرفته شده برای معاملات از حجم معامله انجام شده سهام بیشتر باشد ، قیمت پایانی سهم با درصد رشد یا نزول کمتر ثبت می شود و به سقف یا کف تغییرات نزدیک نمی شود. قیمت پایانی نوعی میانگین موزون قیمت سهم در روز کاری معاملاتی است. مشاهده می شود که موارد ذکر دارای پیچیدگی های تخصصی است. این موارد به عنوان معرفی اصطلاحات و نکات تحلیل تکنیکال می باشد. سهامداری که این موارد را نمی داند، نمی تواند به راحتی معاملات خود را انجام داده و پرتفوی مد نظر را ایجاد نماید. 

                                       

تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال چند بخش دارد؟

تحلیل تکنیکال دارای اهمیت است زیرا اصول آن بر پایه مبانی علمی بنا شده است و در تمام جهان این معیارهای منطبق بر فرمول های علوم مالی است. در این نوع تحلیل حتی می توان با تجربه نیز به افراد آموزش دارد اما آنهایی که در بورس فعال هستند و وظیفه آنها و کارشان بورس است، باید از این روش ها به صورت علمی نیز اطلاعات داشته باشند. 

در تحلیل تکنیکال نظریات متعدد علمی با استفاده از امکانات روز دنیا مورد استفاده قرار می گیرند. مثلا نظریات داو، امواج الیوت، گن، فیبوناتچی و چنگال اندور که هر کدام از نام نظریه پردازان خود الهام گرفته اند، به عنوان مبانی اصلی تحلیل تکنیکال آموزش داده می شوند. 

تحلیل تکنیکال شامل مفاهیم و به دنبال آن ابزارهای تحلیل است. مفاهیم نیز نیازمند علوم مختلف هستند. ابزارها نیز از سوی دیگر زیر مجموعه هایی دارند. برخی از ابزارهای تحلیل، خود ابزارهای جانبی نیز دارند. به عنوان مثال از انواع ابزارهای تحلیل، نمودارها با تنوع فراوان، جدول های اطلاعات خام و تعدد آنها و نرم افزارهای مختلف تحلیلی می باشند. 

از جهتی در این نوع تحلیل مفاهیم نیز بسیار با اهمیت هستند. مثلا انواع الگوهای قیمتی و تقسیم بندی های تحلیل به مانند تحلیل کلاسیک از مواردی هستند که بخش های آموزشی تحلیل تکنیکال را شکل می دهند. همان طور که مشاهده می شود، بخش اعظمی از بورس و معامله در آن به تحلیل تکنیکال وابسته است. 

 

تحلیل تکنیکال نموداری

معرفی برخی منابع مهم تحلیل تکنیکال

شاید به جرات بتوان گفت که در میان منابع مهم آموزشی که به بررسی مفاهیم بورس پرداخته اند و این نوع تحلیل را آموزش داده اند کتاب تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه نوشته جان مورفی بسیار شهرت داشته و سایر کتابها در امتداد و پیروی از آن گام بر می دارند. هر چند که برخی از کتاب ها نیز که به صورت تخصصی و در موضوعی خاص به بیان مطلب پرداخته اند، دارای رقیب نمی باشند. همانطور که در مقالات گذشته نیز مطرح شد، توجه به اصول روانشناسانه بازار سرمایه در انجام معامله گری می تواند موثر باشد. لذا پیشنهاد می شود با مطالعه کتاب «Traiding for a living» نوشته الکساندر الدر از روانشناسان فعال در بازار بورس و سرمایه، مبانی تاثیرات ذهنی و روانی اخبار بر معاملات را مطالعه نمایید. 

از سوی دیگر کتاب های تخصصی در زمینه توضیحات الگوهای مختلف در تحلیل تکنیکال وجود دارند که مطالعه آنها خارج از لطف نیست. از این میان می توان به کتاب الگوهای شمعی ژاپنی استیو نیسون اشاره نمود. پیش نیاز تحلیل تکنیکال دانش و مطالعه است و در این متن در این خصوص نیز مواردی ذکر شده است. اما منابع دیگری نیز وجود دارد که به روز و آنلاین است و پیشنهاد می شود برای استفاده از اطلاعات به روز در این زمینه با سایت خانی فایننس به آدرس www.khanifinance.com مراجعه نمایید. همچنین می توانید از طریق اینستاگرام نیز از محتوای آموزشی این سایت مرجع بهره مند شوید. 

 

تحلیل تکنیکال و روش های آن

ادامه برخی از مفاهیم تحلیل تکنیکال

از جمله مهمترین موارد در تحلیل تکنیکال بررسی تغییرات روند است. این موضوع همیشه به صورتی کاملا مرتب و منظم در اختیار کاربران نیست و تشخیص آن نیز کار آسانی نمی باشد. برخی اوقات با توجه به نمودار، تصور می شود که روندی وجود دارد اما در اصل این روند قابل تامل نیست. برخی از روندها کند هستند و برخی از ثبات برخوردارند. هر چند توجه صرف به روند نیز نمی تواند به سودآوری منتهی شود اما ابتدای کار سودآوری است. 

در این نوع تحلیل یکی از نقاطی که دارای اهمیت است و در روندها مورد بررسی قرار می گیرد، تغییر ناگهانی از حالت صعودی به نزولی و یا برعکس است. این تغییرات ناگهانی با نام ساختارهای معکوس شناخته می شوند. یکی از دلایل رخداد این تغییرات، اخبار و شایعات می باشند. در نتیجه مسئله ذهنی و روانی به میان می آید. ترغیب سهامداران به واسطه این اخبار به خرید سهام در قیمت بالا به انتظار رسیدن به جهشی بزرگ باعث می شود که قیمت روندی صعودی گرفته و ناگاه افزایش قیمت فورانی مشاهده شود. در این هنگام هر نوع اطلاعات و اخباری که به عنوان مکمل این اخبار اما در جهت خلاف در جامعه منعکس شود، باعث می شود تا به ناگاه افت شدید قیمت را داشته باشیم که این مورد در بسیاری از بورس های ضعیف که وابستگی شدید به منابع غیر بورسی دارند اتفاق می افتد. به خصوص جوامعی که شایعات در آنها پر رنگ هستند نیز این اتفاقات می افتد. در ادامه برای کسب اطلاعات بیشتر با خانی فایننس همراه باشید.
منبع

http://dl.rasabourse.com/Books/Technical_Analysis/%5BPistolese%5DUsing%20Technical%20Analysis%20A%20Step-by-Step%20Guide%20to%20Understanding%20and%20Applying%20Stock%20Market%20Charting%20Techniques%28rasabourse.com%29.pdf